Sakrálny Liptov – 11 najkrajších kostolov v regióne

Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare

Región Liptov je vďaka svojim nádherným horám známy ako raj turistiky, lyžovania a zásluhou Liptovskej Mary aj ako letná dovolenková destinácia s bohatou ponukou vodných športov. Ako manažér Liptov Region Card pre OOCR Region Liptov prichádzam denne do kontaktu so spoločnosťami a ubytovacími zariadeniami pôsobiacimi v odvetví turistického ruchu v našom regióne, a to mi dáva celkom slušný prehľad o komerčných atrakciách na Liptove.

Tento úžasný kúsok Slovenska je však tiež domovom mnohých nádherných sakrálnych stavieb, ktoré sú svedkami bohatej histórie a kultúry tohto regiónu. Duchovný svet, ktorý stojí na okraji záujmu masovému turizmu, sa mi postupne začal odkrývať vďaka mojej vášni pre fotografiu.

Foteniu Liptova sa venujem už viac ako 15 rokov, a pochopiteľne, som so svojím fotoaparátom nemohol vynechať ani tieto architektonické poklady Liptova. Prostredníctvom mojich fotografií a krátkych textov k nim sa spolu v tomto blogu vyberieme na krátku prehliadku týchto nádherných sakrálnych pamiatok. Pridajte sa ku mne a spoznajte krásy sakrálneho Liptova prostredníctvom môjho objektívu.

Skôr, ako začneme, však musím ešte poznamenať, že na území Liptova sa nachádza mnoho ďalších nádherných sakrálnych a svetských stavieb, ktorým sa postupne budem venovať v ďalších článkoch. Vybrané kostoly v tomto blogu však patria z môjho pohľadu medzi najatraktívnejšie. A to nielen z historického, ale pre mňa, prioritne, z fotografického hľadiska. O tom sa Vás ako najoceňovanejší fotograf na Liptove budem snažiť presvedčiť na nasledujúcich riadkoch tohto blogu.

1. Kostol sv. Ondreja v Ružomberku

Kostol svätého Ondreja v Ružomberku je gotický rímskokatolícky kostol, postavený na prelome 13. a 14. storočia. Nachádza sa na námestí Andreja Hlinku v Ružomberku, centre dolného Liptova. Je oficiálne uznanou národnou kultúrnou pamiatkou a jeho veža skrýva historicky cenný zvon z roku 1506, ktorý je považovaný za najstarší na území Liptova.

Kostol má zaujímavú históriu, pretože bol striedavo vlastnený rímskokatolíckou aj evanjelickou cirkvou. Jeho južné okná sú zdobené výnimočnými vitrážami od Ľudovíta Fullu a je hlavnou dominantou mesta.

Kostol sv. Ondreja v Ružomberku
foto: Kostol sv. Ondreja v Ružomberku, autor: Ing. Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o kostole sv. Ondreja v Ružomberku sa dočítate na stránke mesta Ružomberok. Ďalšie fotografie z mesta Ružomberok, nájdete tu.


2. Kostol sv. Martina v Martinčeku

Kostol svätého Martina v Martinčeku je významnou gotickou stavbou, ktorá patrí medzi najstaršie stavebné pamiatky na Liptove. Jeho historický pôvod je obklopený množstvom tajomstiev – existuje dokonca teória, že mohol slúžiť ako kláštor templárov. To sa však doteraz nikdy nepotvrdilo.

V roku 1999 sa pri reštaurátorskom prieskume objavili nástenné maľby, ktoré boli postupne odkryté a reštaurované v priebehu rokov 2000-2002. Tieto maľby predstavujú jedny z najstarších súvislo zachovaných nástenných malieb na Slovensku a prispievajú k bohatej histórii tohto kostola.

Kostol svätého Martina sa nachádza v na kopci na východnom svahu vrchu Mních. Jeho interiér ponúka pohľad na unikátne maľby z 13. storočia, čo ho robí dôležitým kultúrnym a historickým symbolom tohto regiónu.

foto: Gotický kostol sv. Martina v Martinčeku, autor: Ing. Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o kostole sv. Martina v Martinčeku u sa dočítate na stránke mesta Ružomberok.


3. Kostol Všetkých svätých Ludrová

Gotický kostol Všetkých svätých v Ludrovej – Kúte je dôležitou sakrálnou pamiatkou, ktorá vyniká svojou históriou a architektúrou. Tento rímskokatolícky kostol bol postavený v 13. tom storočí a patrí medzi najvzácnejšie sakrálne stavby na Slovensku. V 15. a 16. storočí bol postupne rozširovaný a okolie kostola je ohraničené neskororenesančným múrom zo 17. storočia, ktorý je doplnený klasicistickou bránou postavenou v roku 1843.

Interiér kostola je skutočným pokladom stredovekých nástenných malieb, ktoré dodávajú tomuto miestu osobitnú hodnotu a reprezentujú bohaté dedičstvo kultúry a umenia na Slovensku.

foto: Gotický kostol Všetkých svätých v Ludrovej, autor: Ing. Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o kostole Všetkých svätých u sa dočítate na stránke mesta Ružomberok.


4. Kostol sv. Matúša v Partizánskej Ľupči

Kostol svätého Matúša v Partizánskej Ľupči, postavený v poslednej tretine 13. storočia, predstavuje výraznú dominantu obce i krajiny. Tento pôvodne ranogotický dvojloďový kostol s polygonálnym presbytériom, severnou sakristiou, južnou predsieňou sa radí medzi významné architektonické pamiatky na Liptove. Kostol svätého Matúša je príkladom architektúry, v ktorej sa prelína románsky a gotický štýl.

Jeho veža dosahujúca výšku až 62m je najvyššia v regióne a patrí medzi pätnásť najvyšších kostolných veží na Slovensku. Táto impozantná stavba, viditeľná z veľkej vzdialenosti, tvorí charakteristický symbol Partizánskej Ľupče a je tiež dominantou v blízkom okolí.

foto: Kostol sv. Matúša, Partizánska Ľupča, autor: Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o kostole sv. Matúša v Partizánskej Ľupči sa dočítate na stránke apsida


5. Drevený artikulárny kostol vo Sv. Kríži

V obci Svätý Kríž, neďaleko Liptovského Mikuláša – centre stredného Liptova, sa nachádza drevený artikulárny evanjelický kostol, ktorý je jednou z najvýznamnejších drevených stavieb v strednej Európe.

Pôvodne bol postavený v Paludzi. V roku 1974 sa však kvôli výstavbe priehrady Liptovská Mara začalo s jeho sťahovaním do obce Sv. Kríž. Slávnostná posviacka po rekonštrukcii sa konala v roku 1982.

S jeho pôdorysom tvoriacim kríž a dĺžkou 43 m, dokáže do vnútra prijať takmer šesťtisíc návštevníkov. Tento kostol je nielen posledným, ale aj najvýznamnejším umeleckým dielom slovenskej drevenej architektúry.

V jeho interiéri nájdeme pozoruhodný drevený barokový oltár z roku 1693 zdobený obrazom Premenenia Krista, čo dodáva tomuto miestu ešte väčší kultúrny a historický význam.

foto: Drevený artikulárny kostol, Sv. Kríž, autor: Ing. Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o drevenom artikulárnom kostole vo Sv. Kríži sa dočítate na stránke VisitLiptov.


6. Kostol sv. Petra z Alkantary v Okoličnom

Kostol svätého Petra z Alkantary je najväčšou sakrálnou stavbou Liptova. Gotický kostol tvorí významnú dominantu východnej časti mesta Liptovský Mikuláš. Nachádza sa v areáli bývalého františkánskeho kláštora, ktorý vznikol koncom 15. storočia v pôvodne samostatnej obci Okoličné, na brehu rieky Váh.

Stavba kostola, datovaná do rokov 1476 – 1492, predstavuje majstrovský príklad neskorej gotiky a považuje sa za jednu z najkrajších stavebných pamiatok na Liptove. Vnútorné zariadenie zahŕňa hlavný barokový oltár zasvätený svätému Petrovi z Alkantary a siedmich bočných oltárov. Uprostred svätyne sa nachádza františkánska krypta, postavená v polovici 18. storočia, ktorá dodnes slúži ako pietne miesto kostola.

Okrem sakrálnej časti je súčasťou komplexu aj Múzeum Ladislava Mattyasovszkého, ktoré ponúka pohľad na pôvodný stredoveký oltár od Majstra z Okoličného, fragment „Zvestovania“, plastiky od Majstra Pavla z Levoče, barokové liturgické predmety a archeologické nálezy zo samotného kostola.

foto: Kostol sv. Petra z Alkantary v Okoličnom, Liptovský Michal, autor: Ing. Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o kostole sv. Petra z Alkantary v Okoličnom sa dočítate na stránke VisitLiptov.


7. Kostol Obetovania Pána v Smrečanoch

Kostol Obetovania Pána v obci Smrečany predstavuje jednu z najkrajších ukážok liptovskej gotickej architektúry. Jeho jednoloďová stavba, pochádzajúca z 14. storočia je zdobená unikátnymi nástennými maľbami, ktoré sa čiastočne zachovali dodnes.

Tento kostol patrí medzi najautentickejšie zachované pamiatky vidieckeho sakrálneho staviteľstva, rezbárstva a maliarstva z obdobia gotiky. V interiéri tohto kostola nájdeme tri vzácne neskorogotické oltáre, ktoré sú zložené z maľovaných tabúľ a zdobené zlatými rámami so zalamovaným pletencom. Tieto oltáre dodávajú tomuto miestu ešte väčšiu kultúrnu a historickú hodnotu.

Kostol Obetovania Pána, Smrečany, autor: Ing. Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o kostole Obetovania Pána v Smrečanoch sa dočítate na stránke VisitLiptov.


8. Kostol sv. Anny v Liptovskej Anne

Kostol svätej Anny v Liptovskej Anne, pôvodne gotický kostolík s nezvyčajným pôdorysom, bol jednou z najstarších sakrálnych pamiatok Liptova. Jeho patrónka dala meno aj obci. Postavený na svahu v podhradí hradu Liptov niekedy na prelome 13. a 14. storočia, slúžil obyvateľom až do začiatku 19. storočia, keď po požiari v roku 1805 začal chátrať.

Aj napriek tomu, že sa z neho zachovala len časť obvodových múrov, jeho históriu vypovedá aj drevená zvonica, ktorá sa dodnes nachádza v bezprostrednej blízkosti stavby.

foto: kostol sv. Anny, Liptovská Anna, autor: Ing. Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o kostole sv. Anny v Liptovskej Anne sa dočítate na stránke apsida


9. Kostol sv. Michala v Liptovskom Michale

Kostol svätého Michala v obci Liptovský Michal, datovaný do obdobia 2. tretiny 13. storočia, je významnou sakrálnou pamiatkou tohto regiónu. Nachádza sa približne 10 km od centra Ružomberka a stojí na mieste s dlhou históriou osídlenia už v praveku.

V interiéri kostola sa nachádzajú obrazy apoštolov, svätého Jána Nepomuckého, kráľa Dávida či Árona. Okrem toho zaujme neskororenesančná murovaná kazateľnica. Pri kostole dominuje aj drevená zvonica z 17. storočia, ukončená šindľovou strechou cibuľkovitého tvaru. V nej sa nachádza zvon z roku 1636, na ktorom je nápis: „Môj hlas je hlasom Krista, volám vás, vstúpte na posvätné miesto“.

foto: kostol sv. Michala, Liptovský Michal, autor: Ing. Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o kostole Všetkých svätých u sa dočítate na stránke mesta Ružomberok.


10. Kostol sv. Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne


Rímsko-katolícky kostol svätého Jána Krstiteľa v Liptovskom Jáne stojí na mieste pôvodnej kaplnky, ktorá bola postavená na počesť víťazstva nad Tatármi koncom 13. storočia.

Ozdobou kostola je gotický oltár s hlavnou sochou madony z roku 1740 a dvestoročný pôvodný organ od Martina Zorkovského z Kremnice. Zvláštnosťou kostola je starobylý zvon (genga) z roku 1576, umiestnený v malej vežičke.

V 17. storočí, v období nepokojov, bol chrám obklopený kamenným múrom, ktorého súčasťou je aj murovaná zvonica.

Kostol má status národnej kultúrnej pamiatky už od roku 1963. Jeho výrazná silueta je významnou dominantou krajiny a je viditeľná na vzdialenosť niekoľkých kilometrov, obzvlášť pôsobí pri pohľade z juhu s Vysokými Tatrami v pozadí.

Kostol sv. Jána Krstiteľa, Liptovský Ján
foto: Kostol sv. Jána Krstiteľa, Liptovský Ján, autor: Ing. Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o kostole sv. Petra z Alkantary v Okoličnom sa dočítate na stránke VisitLiptov.


11. Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare

Na záver nemôže chýbať ikonická stavba Liptova – veža kostola Panny Márie pri Liptovskej Mare. Kostol Panny Márie, pôvodne ranogotická stavba z 13. storočia, sa nachádzal na mieste zaniknutej obce Liptovská Mara. Jeho veža je jedinou zachovanou časťou, keďže celý chrám bol zbúraný v roku 1975 v súvislosti s výstavbou vodnej priehrady rovnakého mena. Kópia kostola s originálnymi detailmi dnes stojí v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline.

Kostol Panny Márie bol v stredoveku jedným z najvýznamnejších na Liptove, slúžil ako centrum duchovného života a administratívy. Po vzniku Liptovskej župy sa tu konali župné zasadnutia. Jeho zánik v roku 1975 bol spojený s budovaním vodného diela Liptovská Mara.

Vo veži sa nachádza expozícia Gotické dedičstvo Liptovskej Mary, ktorá poskytuje pohľad do histórie a kultúry tohto regiónu.

foto: Kostol Panny Márie pri Liptovskej Mare, autor: Ing. Jaroslav Moravčík, EFIAP

Viac info o kostole Panny Márie pri Liptovskej Mare sa dočítate na stránke VisitLiptov.


Sakrálne pamiatky predstavujú z môjho pohľadu do značnej miery stále neobjavené poklady regiónu Liptov. Je mi jasné, že do tohto výberu sa nevošlo niekoľko ďalších nádherných stavieb, ktoré by si to určite zaslúžili. Na rad sa však isto dostanú v niektorom z nasledujúcich blogov, ktoré pre Vás chystám. Pre aktuálne info a nové fotografie ma sledujte na sociálnych sieťach facebook a instagram. A ak ťa môj blog zaujal, prečítaj si aj článok o “Poklade v Ružomberku“, ktorý som napísal pre Oblastnú organizáciu cestovného ruchu Region Liptov.

You might be interested in …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *