Ocenenie zo Srí Lanky

Ocenenie pre fotografiu Modlitba

Pred šiestimi rokmi som to mal namierené na foto trip na Srí Lanku. Letenka kúpená, plán cesty zbúchaný, radosť prenáramná. Bohužiaľ, zo zdravotných dôvodov sa tak nestalo, čo ma doteraz veľmi mrzí. Zabránil tomu môj azda najväčší úhlavný nepriateľ v teréne – kliešť, s ktorým som sa odvtedy stretol v priamom súboji už viac krát. Koniec-koncov, písal som o tom tu: https://jaroslavmoravcik.com/uhlavny-nepriatel/.

A prečo o tom píšem? Začiatkom roka som zaregistroval medzinárodný fotosalón usporiadaný práve na mojej vysnívanej Srí Lanke a rozhodol som sa tam poslať keď už nie seba, tak aspoň fotky :). A nápad to bol veru dobrý – druhý pokus o “dobytie” Srí Lanky bol o poznanie úspešnejší, čo potvrdili aj výsledky fotosúťaže Serendipity Photo Awards 2022 Sri Lanka. V kategórii čierno-biela fotografia sa mojej snímke s názvom “Pray” (Modlitba) podarilo získať ocenenie SSP Merit, čo je ocenenie od Serendib Society of Photographers (spolok fotografov Srí Lanky). Okrem ocenenej fotografie zaujalo aj ďalších 5 mojich fotografií, ktoré splnili kritéria a boli akceptované odbornou porotou. Boli medzi nimi “stálice” ako “Model Fox in High Tatras” či “Shambles in York” ale prvý krát na medzinárodnom fóre uspeli aj fotografie “Likava castle” a “High heels”

Akceptované fotografie na Srí Lanke

Zdá sa mi symbolické, že práve v čase konania najväčších kresťanských sviatkov a prebiehajúcich konfliktov v Jemene či na Ukrajine získala ocenenie fotografia “Modlitba”. Nie sú to dodávky zbraní do vojnových oblastí ale porozumenie, dialóg a práve aj spomínaná modlitba, ktoré svet v súvislosti s aktuálnymi konfliktmi potrebuje oveľa viac. Slovami pápeža Františka: “Zbrane ducha sú modlitba, dobročinnosť a pôst”. Práve tieto tri „zbrane Ducha“, sú podľa pápeža liekmi na uzdravenie ľudských dejín. Ja som si už svoju zbraň (zobrazenú na ocenenej fotografii) vybral, a vy?

Pray
Ocenená fotografia “Modlitba”

You might be interested in …

Pray - monochrome photo

Perasto

Read More
Čestné uznania na regionálnej súťaži AMFO 2019 v Liptovskom Mikuláši.

AMFO

Read More

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *